

Atceļot 5 % PVN likmi un atgriežoties pie 21 % PVN likmes, daudzi mazie ražotāji neturpinās darbu nozarē, uzskata zemeņu audzētājs un agronoms, “Augusta zemenes” saimnieks Guntars Dzērve.
“Mēs bijām motivēti strādāt, jo 5% PVN likme ļāva plānot attīstību un augt. Diemžēl, atgriežoties vecajā PVN režīmā, pelēkās ekonomikas darboņi daudzus no mums samals,” prognozē Dzērve.
Pēdējie trīs gadi lauksaimniecības nozarē strādājošajiem bijuši īpaši grūti, piedzīvota “Covid 19″pandēmijas ietekme, izmaksu kāpums, kara Ukrainā ietekme, šī gada pavasara salnas un milzīgais sausums vasarā.
Politiķu plānotās nodokļu izmaiņas, atceļot 5% PVN likmi un atgriežoties 21% PVN likmes režīmā, daudziem audzētājiem sagādāšot vēl lielākas galvas sāpes, jo tiem, kas strādā tā saucamajā mazajā augļu, ogu un dārzeņu tirgū, būšot grūti “konkurēt” ar “pelēko” importu. Ņemot vērā to, ka rezultātā pieaugs pārdotās produkcijas cena, var prognozēt, ka būtiski samazināsies patēriņš.
“Līdz ar to daudzi mazie audzētāji neturpinās darbību nozarē,” tā uzskata “Augusta zemenes” agronoms.
Liels būšot politiķu pārsteigums, ka jau aptuveni pēc gada kā tāda invazīva suga pelēkais tirgus būs samalis daudzus audzētājus un pārņēmis nozari.
Agronoms informē, ka jau nākamajā dienā, kad izmaiņas normatīvajos aktos stāsies spēkā, katram pircējam veselīga pārtika izmaksās dārgāk. Piemēram, vietējo zemeņu cenas kāpums “plauktā” būšot vidēji viens eiro par vienu kilogramu ogu, pieņemot, ka kilograms zemeņu maksā 5 eiro. Tas nozīmē, ka politiķu plānotā valsts budžeta glābšana, pirmkārt, sitīšot pa pircēju kabatām.
Viņš prognozē, ka cenu kāpums būs novērojams arī sabiedriskās ēdināšanas nozarē. Savukārt nozarē atgriežoties ēnu ekonomikai, kas pēdējo 7 gadu laikā būtiski samazinājusies, valsts budžeta kabatai garām aizies miljoni.
“Kā mierinājuma āķis nozarei “iemesti” 3 miljoni. Tas izklausās iespaidīgi, bet realitātē tie ir tikai daži simti par hektāru. Savukārt mazajiem ogu audzētājiem tas nozīmē vien dažus simtus kopumā, ja vispār kāds kaut ko saņems. Tāpēc atkārtošos – ļaujiet mums vienkārši strādāt!” G. Dzērve.
Jāatgādina, ka Saeima noraidīja ierosinājumu saglabāt samazināto 5 % PVN augļiem un dārzeņiem un nākamgad tiem tiks piemērota 21 % PVN likme.